Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

9 липня 2014

Лекція «Повернення із забуття: минуле та сьогодення середньовічної кримськотатарської літературної спадщини»

Лекція «Повернення із забуття: минуле та сьогодення середньовічної кримськотатарської літературної спадщини»

9 липня 2014 р. о 18.30 у прес-центрі інформаційного агентства «Українські Новини» (Київ, вул. Еспланадна, 20, 1-й поверх, М «Палац спорту») - лекція Нарімана АБДУЛЬВАAПОВА.

Кримськотатарська середньовічна література (назва умовна) - надзвичайно яскраве явище в історії культури Криму XIII-XVIII ст. Незаслужено піддана забуттю, вона тільки в останні десятиліття, разом з відродженням народу, стає надбанням рядових читачів й фахівців.

Поява та розквіт кримськотатарської літератури припадає на період Золотої орди і Кримського ханства. Перші її зразки датовані XIII-XIV ст. - періодом надзвичайного підйому культури Криму, появи кримськотатарської науки й освіти, розвитку численних мистецьких галузей. Найбільші пам'ятники кримськотатарської класичної світської та релігійно-містичної (суфійської) поезії золотоординського періоду нині складають гордість не тільки кримської, але й усієї тюркомовної літератури в цілому.

Свій розквіт середньовічна кримськотатарська література переживає у період Кримського ханства. М. Волошин охарактеризував цей час як «Золотий вік Ґераїв». Ці слова особливо віддзеркалюють кримськуї літературу того часу: вже сьогодні ми маємо у своєму розпорядженні імена сотень поетів, літераторів та істориків (у тому числі близько тридцяти представників ханської династії), що можуть скласти славу будь-якої національної літератури. Їхні твори, розпорошені по численних бібліотечних збірках усього світу, нині є об'єктом досліджень й публікацій численних вітчизняних та зарубіжних літературознавців.

Наріман АБДУЛЬВАAПОВ - кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри кримськотатарської та турецької літератури Кримського інженерно-педагогічного університету (КІПУ), старший науковий співробітник Науково-дослідного центру кримськотатарської мови та літератури (при КІПУ).

Народився 22 грудня 1964 у м. Чирчик Ташкентської обл. (Узбекистан). У Криму - з 1975 р. Освіту здобув у Харківському Інституті мистецтв ім. І.П. Котляревського (клас «скрипка», закінчив у 1991 р.) та Сімферопольському державному університеті (нині ТНУ ім. В.І. Вернадського), на відділенні кримськотатарської та російської філології (закінчив у 1997 р.).

Автор чотирьох книг (три у співавторстві) та понад 70 наукових та науково-популярних статей у різних галузях історії та культури кримських татар.

FAQ

Контакти

Офіс Програми імені Фулбрайта в Україні

вул. Еспланадна, 20, кімн. 904

Київ, 01001, Україна

Тел.: +380 (44) 287 07 77

Факс: +380 (44) 230 20 60

office.ukraine@iie.org