Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

22 жовтня 2014

Дитинство депортованих кримських татар в Узбекистані

Дитинство депортованих кримських татар в Узбекистані

Для участі у лекції просимо зареєструватися

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944. Офіційним приводом для цього був «колабораціонізм з німецькими та румунськими військами під час окупації Кримського півострова». Радянський репресивний апарат було використано для виселення усього народу, включно із жінками, дітьми та людьми похилого віку.

Відсутність житлових умов, брак харчування, непристосованість до нових кліматичних умов та швидке поширення хвороб стали причиною важких демографічних наслідків протягом перших років вигнання. Народжуваність перевищила смертність лише у 1948 р. Чоловіки, що на момент депортації перебували на фронті, були відправлені до трудармії після завершення бойових дій. Вони отримали змогу відшукати свої сім'ї лише у 1948 - 1953 рр.

Головну увагу буде зосереджено на 1950-х - 1960-х рр. У ці роки відбувалося поступове послаблення режиму перебування кримських татар в Узбекистані, але права на повернення вибороти ще не вдалося. Так само покращувався побут та умови перебування. Тих, чиє дитинство припадало на ці роки, можна назвати Postgeneration: ці діти не були свідками депортації, але їх спогади формувалися у рамках сімейних наративів.

Дитинство кримських татар у 1950-х - 1960-х рр. припало на своєрідний вакуум: свідками депортації вони вже не були, а відчути на собі єдине прагнення народу до повернення на Батьківщину ще не встигли. Це були покоління, яких батьки дбайливо вберігали від травми, а знання про депортацію просочувалося з випадкових розмов дорослих чи звинувачень у зраді від однолітків чи дорослих на вулиці. Поодинокі розповіді обмежувалися згадками про красу кримської природи.

Під час лекції ми поговоримо про те, яким було дитинство цих дітлахів. Чи ходили вони в дитячий садок і яку школу відвідували; хто були їхні друзі і якими іграшками вони гралися; які книжки полюбляли читати і що розповідали батьки про Крим.

Мартін-Олександр КИСЛИЙ народився і виріс у Криму. Випускник Національного університету «Києво-Могилянська академія», магістр історії.

Сфера наукових зацікавлень: повсякденні практики та формування ідентичності кримських татар у депортації.

Лекція відбудеться о 18:30, у прес-центрі інформаційного агентства «Українські Новини» (Київ, вул. Еспланадна, 20, 1-й поверх, М «Палац спорту»)

FAQ

Контакти

Офіс Програми імені Фулбрайта в Україні

вул. Еспланадна, 20, кімн. 904

Київ, 01001, Україна

Тел.: +380 (44) 287 07 77

Факс: +380 (44) 230 20 60

office.ukraine@iie.org