Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

5 листопада 2014

Спадок і вимір Першої світової війни

Спадок і вимір Першої світової війни

Для участі у лекції просимо зареєструватися

Двадцяте сторіччя в політичній історії обіймає період від Великої Війни до краху тоталітаризму в Європі. Доба ідеологічної конфронтації, гінки стратегічних озброєнь і низки локальних конфліктів у неподільному біполярному світі передувала і дала досвід європейській інтеграції та глобалізації. Подеколи дослідники вважають події 1914-1945 років без перерв другою Тридцятирічною війною.

Перша Світова стала першою позиційною війною з суцільними фронтами, застосуванням авіації, бронетанкової техніки і отруйних речовин, морських мін і підводних човнів, технічними засобами інформації,  руйнуванням міст і господарчої інфраструктури ворожих країн, свідомим і взаємним виснаженням ресурсів, централізованою мілітаризацією економік і суспільств, залученням військ з колоній до Європи, розвідувальними і диверсійними мережами, цілеспрямованою пропагандою з метою консолідації зусиль і деморалізації супротивника, репресивними окупаційними режимами, превентивним інтернуванням, депортаціями і геноцидом, гаслами захисту або визволення малих і доти бездержавних націй, розпалюванням расизму і шовінізму, неадекватністю здобутків зазнаним втратам, кризою цивілізаційних вартостей, крахом наївної віри оптимістів у нестримний прогрес.

Війна поклала край мультинаціональним імперіям в Європі, британському військово-морському пануванню, німецькому колоніалізмові в Африці й Азії, а натомість перетворила Сполучені Штати з боржника на кредитора і потенційного світового гегемона, замість усунення змінила міжетнічні суперечності й територіальні зазіхання, вадами Версальської системи з її недолугим Санітарним кордоном заклала підвалини іредентизму і реваншизму, а з плином часу опосередковані наслідки цієї війни сприяли Великій Депресії, виявили безпорадність парламентської демократії під тиском авторитаризму і соціальної демагогії в сполуці з терором диктаторських режимів, неспроможність млявого пацифізму лібералів з неефективним механізмом Ліги Націй запобігти порушенням угод, стрімким озброєнням і наступним нищівним агресіям аж до Другої світової та Холодної війн.

Пошматована в громадянських чварах Україна зазнала поразки Визвольних Змагань і після поділів опинилась на межі загибелі в Радянському Союзі, та возз'єднання нації, безвихідь тоталітаризму і опір, увінчаний Революцією Гідності, надали змогу відродження в Європі, а Гібридна війна Росії актуалізує потребу вивчення Першої світової війни, звідки має витоки безліч нинішніх проблем.

Михайло КІРСЕНКО - доктор історичних наук, професор. Нині місця праці: Києво-Могилянська Академія (засновник кафедри історії), Дипломатична Академія України (засновник кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики), Менеджерська Вища школа у Варшаві, Католицький інститут релігійних наук у Києві, редакції кількох часописів. Фахівець з проблем України, Східно-Центральної Європи, європейської та американської цивілізації, славістики і балканістики, воєнних досліджень, міжнародної безпеки,  порівняльної дипломатії, Церкви. Автор книжок з історії Греції, Чеських Земель і міжнародної політики, близько двохсот наукових і публіцистичних статей, рецензій, перекладів у періодиці в Україні, Австрії, Італії, Люксембурзі, Німеччині, Польщі, Росії, Франції, Швейцарії, Швеції та інде. Стипендіат Програми Фулбрайтa та Інституту Кеннана у Сполучених Штатах. Стажувався в наукових осередках і викладав у кільканадцяти вищих навчальних закладах (Вашингтон, Краків, Лондон, Париж, Прага, Торонто та інде), брав участь у Пан-Європейському русі, багатьох спілках і організаціях, у делегації на сесії Генеральної Асамблеї ООН, в експертних та спеціалізованих вчених радах, у конгресах, конференціях, симпозіумах і семінарах у багатьох столицях і більш як сімдесяти містах двадцяти п'яти країн Європи, Америки і Азії. Має почесні відзнаки, вітчизняні та іноземні медалі. Чимало мандрував. Активно володіє кількома слов'янськими і західними мовами.

Лекція відбудеться о 18:30, у прес-центрі інформаційного агентства «Українські Новини» (Київ, вул. Еспланадна, 20, 1-й поверх, М «Палац спорту») чекаємо Вас.

FAQ

Контакти

Офіс Програми імені Фулбрайта в Україні

вул. Еспланадна, 20, кімн. 904

Київ, 01001, Україна

Тел.: +380 (44) 287 07 77

Факс: +380 (44) 230 20 60

office.ukraine@iie.org