Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

16 вересня 2016

Дискусія «Державне самоутвердження України: здобутки і втрати, шанси й загрози, уявні й реальні»

Дискусія «Державне самоутвердження України: здобутки і втрати, шанси й загрози, уявні й реальні»

Програма імені Фулбрайта в Україні запрошує на дискусію «Державне самоутвердження України: здобутки і втрати, шанси й загрози, уявні й реальні», що відбудеться у п’ятницю, 16 вересня, 15:00 - 17:00, у  читальному залі періодики Наукової бібліотеки Львівського Національного університету імені Івана Франка за адресою: вул. Драгоманова, 17, Львів.

Самий факт незалежності України — це величезний здобуток. Але яка ця незалежна Україна? Вона вочевидь не така, про яку мріялося, не така, про яку думали наші попередники  і про яку думають сучасники. Та мрії в історії – це орієнтир, мета, стимул до творення. І тут багато що залежить від нас самих, треба тільки навчитися жити Україною, мислити Україною й шукати шляхи України у світ.

Мова буде вестися:

- про національну політичну еліту й інтелектуальний потенціал суспільства
- про історію незавершеної війни: про ще-не зниклі загрози, які вкорінені в українське недалеке минуле; небезпеки, які не були побачені й усвідомлені нашими політичними діячами на початку незалежності України; про вивільнення українського суспільства з випарів радянського тоталітаризму/психологічне розрадянення; про непросте висвячення в європейці
- про завтра, яким воно буде; про принципи, що за ними має відбуватися будівництво у незалежній Україні; про «режим» із людським обличчям; шляхи України у світ.

Учасники дискусії:

Олена БЕТЛІЙ – кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії НаУКМА та аналітик Інституту зовнішньої політики. Дослідник українсько-польських відносин, дискурсивних практик європейського простору, політики ідентичностей у контексті євроінтеграційних процесів, зовнішньої та безпекової політики України та країн Центрально-Східної Європи. Пише книжку про Київ часів Першої світової війни. Викладає курси: міські студії, ментальні мапи європейського простору та історію країн ЦСЄ 1989-2007 рр. Стипендіат Програми імені Фулбрайта 2005-2006 в University of Illinois (Urbana-Champaign, IL).

Марта КОЛОМИЄЦЬ – журналіст, директор Програми імені Фулбрайта в Україні. Член Правління Українського жіночого фонду, Благодійного фонду «Приятелі дітей» (Чикаго-Київ) та Комітету міст-побратимів Чикаго-Київ.
Народилася в Чикаго. Справжня слава прийшла до Марти Коломиєць у 1987 році, коли співробітники КДБ вилучили на кордоні у молодої журналістки магнітну стрічку з голосами недавніх політв'язнів В'ячеслава Чорновола та Михайла Гориня. Стаття «Інтерв'ю з-під поли» вийшла в радянській пресі з прокльонами в бік «антирадянщиків» і «американської шпигунки Коломиєць».
Марта Коломиєць була першим американським кореспондентом, акредитованим в Україні напередодні розпаду Радянського Союзу у січні 1991 року. Працювала у «The Ukrainian Weekly», інформаційному агентстві «Associated Press», журналі «Newsweek». Очолювала Українську освітню програму ринкових реформ (1999-2002), антикорупційну програму USAID «Партнерство за прозоре суспільство» (2002 -2004), програму «Партнерство громад» Фундації «Україна-США» (2004-2007) та Національний інститут демократії України (2007-2009). Працювала директором програм і комунікацій Української Католицької Освітньої Фундації (2010-2012, Чикаго, США).

Анатолій РУСНАЧЕНКО – історик, доктор історичних наук, викладач, автор 10 монографій з історії України, української політичної думки, історії визвольного руху у Східній Європі. Нещодавно побачила світ монографія у п’яти книгах «Нариси новітньої історії України». Стипендіат Програми імені Фулбрайта 2001-2002 у Columbia University (New York, NY). Стажувався в Центрально-Європейському університеті (Будапешт, Угорщина). Лауреат премії імені Василя Стуса 2003 року.

Ірена ХАЛУПА – журналіст, медіаексперт, співробітник Атлантичної ради. Довголітній співробітник (упродовж 23 років) й екс-директор Української редакції «Радіо Свобода» (Вашингтон, США). Редактор англомовного викладу проекту СтопФейк (StopFake.org). Стипендіат U.S. Fulbright Scholar Program 2015-2017; досліджує історію українських політичних в’язнів СРСР.

Данило ЯНЕВСЬКИЙ – доктор історичних наук, професор кафедри журналістики Українського Католицького Університету. Автор численних аналітичних досліджень з вузлових проблем історії України ХХ ст. З лютого 1991 р. – парламентський кореспондент журналу «Філософська та соціологічна думка». 19 серпня вийшов на свій перший Майдан (тоді – площа Жовтневої Революції) з публічним протестом проти державного перевороту та закликом до непокори ДКНС. Свідок проголошення Незалежності 24 серпня Верховною Радою УРСР. Член Геральдичної комісії, яка визначила Герб, Прапор та Гімн незалежної України.