Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

23 травня 2018

Як війни і революції окреслили Новітню історію України. 100 років культурної опозиції

Як війни і революції окреслили Новітню історію України. 100 років культурної опозиції

War and Revolution: Framing 100 Years of Cultural Opposition in Ukraine

23 травня, у середу, о 18:00, Програма імені Фулбрайта в Україні запрошує на презентацію проекту COURAGE: «Культурна опозиція - розуміння культурної спадщини інакодумства у колишніх соціалістичних країнах», що відбудеться у конференц-залі Офісу Програми імені Фулбрайта в Україні (вул. Еспланадна, 20, офіс  904, Київ).

Про проект розповість Орися Кулик - американська дослідниця, стипендіатка Програми імені Фулбрайта U.S. Student Program 2003-2004 у Національному університеті "Києво-Могилянська академія".

Мова лекції  - українська.

COURAGE ("Культурна Опозиція - Розуміння культурної спадщини інакомислення в колишніх соціалістичних країнах") - трирічний міжнародний дослідницький проект, підтриманий програмою Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій «Горизонт-2020».

Метою проекту є пошук і дослідження приватних і архівних колекцій, що свідчать про історію нонконформізму, існування різних форм культурної опозиції, опору й протистояння комуністичній ідеології в колишніх соціалістичних країнах Східної Європи; створення єдиної цифрової бази даних, яка би об'єднала матеріали, розпорошені по всій Східній Європі. У проекті беруть участь дванадцять партнерських установ з Угорщини, Німеччини, Польщі, Словаччини, Чеської республіки, Хорватії, Румунії, Литви, а також з Ірландії та Великобританії.

Останній період української історії був сформований війнами, революціями та боротьбою за державність. Революція 1917 року знищила династію Романових, започаткувавши п'ять років соціальних потрясінь на південно-західному прикордонні Російської імперії. Революція "Євромайдан" у 2014 році спричинилася до анексії Росією українського Криму та початку збройного конфлікту на Донбасі. Десятиліття вітчизняної історії спливли в обставинах громадянської війни, голоду, сталінських чисток, масових репресій та табірного нагляду, а також невдалих спроб радянських українців спочатку побудувати, а потім зробити свій соціалізм більш гуманним  зсередини.

Орися Кулик представить результати досліджень, проведених в рамках проекту COURAGE і пов'язаних з вивченням архівних колекцій  як в Україні, так і в місцях проживання  української діаспори. Останнє століття української історії пройшло під знаком війн, революцій та боротьби за незалежність. Розповідаючи про здобуті в результаті дослідження матеріали, що репрезентують події української історії, Орися Кулик представить свої висновки про вплив війн та революцій на Україну в широкій історичній ретроспективі. При цьому особливу увагу буде приділено різним формам культурного опору, що їх народила визвольна боротьба.

Огляд архівних колекції включатиме розповідь про збірки з Києва, Львова, Лондона, Пало-Альто (Каліфорнія, США) та Клівленду (Огайо, США). Серед них - колекція радянського дисидента й письменника Андрія Синявського з архіву Інституту Гувера Стенфордського університету; матеріали Українського музею-архіву в Клівленді; архів Мар'яна Кропивницького - приватна колекція документів, пов'язаних із діяльністю Київського інституту мистецтв у другій половині 1920-х років; матеріали "Спецфонду" Національного художнього музею України; Шевченківського інституту літератури та музею шістдесятників у Києві; Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові.

На додаток до огляду зазначених збірок Орися планує обговорити низку тих методологічних і концептуальних викликів, що постають перед нами на основі аналізу широко представлених в українській історії матеріалів. Особливу увагу  буде приділено питанням про те, як саме досвід України та її діаспори може посприяти кращому й повнішому розумінню практики культурної протидії комунізму в Східній Європі.

Орися Кулик здобула докторський ступінь з історії у Стенфордському університеті , захистивши дисертацію про регіональні еліти у повоєнній, пост-сталінській радянській Україні). Проводить дослідження на постдокторському рівні у Триніті коледжі в Дубліні (Ірландія), що входить до складу Дублінського університету і служить базою для вивчення архівних колекцій в Україні та в українській діаспорі.

Реєстрація

FAQ

Контакти

Офіс Програми імені Фулбрайта в Україні

вул. Еспланадна, 20, кімн. 904

Київ, 01001, Україна

Тел.: +380 (44) 287 07 77

Факс: +380 (44) 230 20 60

office.ukraine@iie.org