Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

28 листопада 2013

«Художник і місто»

26 листопада 2013 року у приміщенні Галерея ART 14 у рамках спільного проекту Інституту Кеннана Міжнародного центру підтримки науковців імені Вудро Вілсона та Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України за підтримки Програми імені Фулбрайта в Україні відбувся культурно-мистецький захід  «Художник і місто».

Мета заходу - привернути увагу авдиторії до мудрості Міста, яка початково була закладена у контексті, що воно із нього виросло; до змістів Міста, що вилонилися-викристилізувалися із його вічнотеперішнього буття;  до проблем Міста, увібганого у драматизм минулого-теперішнього-майбутнього часу. Ідея - творення-співтворення-збереження міського простору із його неповторними смислами, приєднання до яких надає радості людського буття.

Присутню авдиторію привітали: заступник аташе з питань культури у справах обмінів  Посольства США в Україні Артур Еванс; директор Київського офісу Інституту Кеннана Ярослав Пилинський; директор Програми імені Фулбрайта в Україні Марта Коломиєць; художниця й власниця Галереї Арт 14 Катерина Борисенко.

Автор ідеї і куратор проекту, співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва Наталія Мусієнко представила концепцію спільного проекту Інституту Кеннана Міжнародного центру підтримки науковців імені Вудро Вілсона та Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України «Художник і місто» й презентувала своє дослідження  - «Kyiv Art Space» («Київський артопростір»), що вона його проводила у рамках Програм Кеннана та Фулбрайта, й результати якого опубліковані у США Центром імені Вудро Вілсона у вересні 2013 року.

Далі, за келихом доброго вина й у першорядній атмосфері Галереї ART 14 відвідувачі мали нагоду поглянути на Місто й навколо очима художника, теоретика мистецтва і громадського активіста Гліба Вишеславського та художника й дизайнера Мар'яна Луніва, роботи яких екпонувалися у рамках заходу.

Гліб Вишеславський проводить сміливі інтервенції в міський простір, осмислює Місто через  своє мистецтво, а також через свою участь у заходах із його збереження. Від відчуває Місто як живий організм, що народжується, розвивається, зростає і, як все живе, хилиться до свого кінця. Вишеславський є художником-філософом. У своїй творчості він шукає вічне Місто, утілення космічного порядку, що протистоїть непередбачуваному хаосу. Його руйнують жорстокі соціальні та природні катаклізми, а Місто постає з попелу і руїн, відроджується, як Фенікс, знову наповнюється життям, вражає своєю величчю і красою.

Мар'ян Лунів у пошуку міської реальності, очищеної проминанням часу; у пошуку Міста, що своєю архітектурою, краєвидами своїх околиць, своїм небом, певними телуричними впливами формує усіх, хто живе або ж провів у ньому декілька годин-днів-років. Місту притаманний власний дух або аура; й Мар'ян мало не на дотик відчуває ту ауру, творить її своєю присутністю, висловлює її. Він входить у Місто - вранці, увечері, взимку чи влітку. Мар'ян вглядається у Місто, яке, на його думку, саме по собі є мистецтвом  - неповторним і невідтворним. У його роботах тогочасне майбутнє Міста... під високим небом... що живе в людях й  твориться людьми. Художник укорінений у своє-наше-вічнотеперішнє Місто.

Фоторепортаж