Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

29 жовтня 2014

Олена Шостко – про 14 щорічну конференцію Європейського товариства кримінології і доповідь «Вплив громадянського суспільства на подолання політичної корупції в Україні»

Олена Шостко – про 14 щорічну конференцію Європейського товариства кримінології і доповідь «Вплив громадянського суспільства на подолання політичної корупції в Україні»

З 10 по 13 вересня 2014 року в Празі проходила 14 щорічна конференція Європейського товариства кримінології, яке було створено у 2000 році. Товариство об'єднує осіб, що проводять дослідження, займаються викладанням і практичною діяльністю у царині кримінології, підтримує науковий обмін і співробітництво задля поширення кримінологічних знань на європейському рівні.

Старовинний Карлів університет, на двох факультетах якого відбувались засідання, дав можливість поринути у Середньовіччя й відчути себе частинкою європейської історії. Пленарні й секційні засідання зібрали учених з їхніми розробками. У конференції взяли участь 1078 зареєстрованих учасників, відбулось 5 пленарних і 226 cекційних засідань,  заслухано 799 доповідей. Найбільше представників мали Велика Британія (208), Німеччина (88), Нідерданди і США (по 84 учасники). Маленькі Естонія, Латвія - 3 учасника, Литва - 7. РФ - 5.  Польща - 20. Україна була представлена тільки однією учасницею.

Тематика цьогорічної конференції - «Кримінологія в Європі - натхнення від різноманітності». Оскільки одночасно проходили десятки секційних засідань, доводилось вибирати між різними надзвичайно цікавими виступами. Найважливішими темами конференції були транснаціональна організована злочинність, включаючи злочинність у сфері високих технологій і тероризм, і проблеми  ефективності/неефективності соціального контролю над злочинністю. Відбулося чотири пленарних засідання: сучасні кримінологічні теорії, проблеми  перехідного періоду і тенденції злочинності у Східній та Центральній Європі, антизлочинна політика у сфері незаконного обігу наркотиків, проблеми незаконної міграції у країнах-членах ЄС. Висвітлювались також проблеми злочинності неповнолітніх і нових впливів на делінквентну поведінку, ефективності різних видів покарання, трансплантаційної медицини та її зв'язки з організованою злочинністю, особливості окремих видів злочинів у різних європейських країнах, проблеми «cтокингу» (від англ. stalking - переслідування за мотивами особистої ворожнечі) - напрям, який поки не вивчається в Україні, та багато інших питань. Доповідь російського соціолога і кримінолога Якова Ілліча Гілінського «Crime and criminology in the society of a postmodern» була надзвичайно інформативною і гострою.

Моя презентація «Вплив громадянського суспільства на подолання політичної корупції в Україні» була присвячена розгляду громадських ініціатив і проектів, діяльності окремих організацій, завдяки яким суспільство дізнавалось про політичну корупцію клептократичного режиму колишнього президента України В. Ф. Януковича, зокрема,  таких як PEPWATCH, Центр Протидії Корупції, Наші гроші та інших, а також теперішній ситуації у сфері протидії корупції (законодавство, правозастосування). Секція, в якій я брала участь, мала назву «Організована злочинність і політична корупція в Україні й Росії». Колеги із Чехії і Великої Британії у своїх презентаціях  висвітлювали проблеми організованої злочинності в Україні, а також «неписані» кодекси поведінки організованих злочинних спільнот у Росії. Що відрізняє зарубіжні конференції від наших академічних юридичних конференцій - то це достатній час для питань і дискусії на секційному засіданні.

Було приємно зустрітись із колегами, з якими пов'язані давні професійні стосунки як національного кореспондента України в європейському збірнику кримінальної статистики  - професорами Біатою Грущинською та Емілем Плувачевскі (Республіка Польша), Діною Сігел ( Нідерланди), Ернесто Савоною (Італія), Мартіном Кілліасом (Швейцарія), Марсело Аебі (Іспанія), Полем Смітом (Нідерданди) та іншими. Крім суто кримінологічних проблем основною темою для обговорення залишалась Україна і зовнішньополітична ситуація, пов'язана з військовою агресією РФ. Я відчувала величезну підтримку демократичним змінам у нашій країні з боку своїх колег.

Конференція відкрила простір для обміну ідеями та результатами досліджень за всіма напрямками кримінологічних досліджень. Окрім традиційної орієнтації на віктимологію, пенологію, соціологію та кримінальне правосуддя, метою цього наукового заходу було залучення до роботи вчених у галузі психології, психіатрії, наркології, поліцейської діяльності тощо. Порівняльні наукові дослідження відіграють важливу роль у цих зусиллях. Різноманітність досліджень засвідчує, що Європа є унікальною лабораторію як для аналізу, так і для пояснення взаємовідносин між політикою, злочинністю і мінливими соціальними умовами. Між тим, постало питання щодо єдиної європейської кримінології у тому випадку, якщо будуть знайдені спільні риси злочинності, її причин та запобіжної політики в Європі в цілому.

Українське Фулбрайтівське коло щокварталу надає малі гранти на участь членів УФК у міжнародних конференціях (дорожні витрати, до 500 доларів) і на видавничі, творчі та дослідницькі проекти (до 1000 доларів у гривневому еквіваленті). Черговий дедлайн подачі проектів на конкурс малих грантів - 1 грудня.

FAQ

Контакти

Офіс Програми імені Фулбрайта в Україні

вул. Еспланадна, 20, кімн. 904

Київ, 01001, Україна

Тел.: +380 (44) 287 07 77

Факс: +380 (44) 230 20 60

office.ukraine@iie.org