Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

5 жовтня 2015

Конференція ВІДНОВЛЮВАНЕ МАЙБУТНЄ 2015

Трансформативний потенціал мистецтва в пост-медійну епоху

1-е видання із серії конференцій нового академічного мистецтва та науки як частини щорічної фестивальної програми RIXC

8-10 жовтня 2015 року, Рига, Латвія

Відновлюване Майбутнє - це нова cерія конференцій Балтики та Північно-Європейського регіону, метою яких віднайти нові перспективи для більш сталого та прогнозованого майбутнього розвитку. Вона буде формувати нові контактні зони між траційно розділеними галузями - мистецтвом та наукою, академічними дослідженнями та незалежними творчими практиками, життєздатним бізнесом та соціальним залученням в 21 столітті.

Доповідь Оксани Чепелик, стипендіат Програми імені Фулбрайта 2003-2004 та 2010-2011, провідного наукового спеціаліста ІПСМ НАМУ «Проект «КОЛАЙДЕР» як модель пост-медійного мистецтва, що поєднує науку, громадський простір, історію та новітні технології, для переосмислення всесвітніх змін» на сесії 3Б «Велика кількість даних та урбаністичні географії».

Проект «КОЛАЙДЕР» як модель пост-медійного мистецтва, що поєднує науку, громадський простір, історію та новітні технології, для переосмислення всесвітніх змін.

Оксана Чепелик

Проект "Колайдер" працює з такими поняттями як часо-простір, наука, урбанізм та історія. Він досліджує канонічні місця політичної історії XX-ХХІ століть. Проект стосується подій, які відбувалися в різних урбаністичних ландшафтах і вплинули на подальший історичний розвиток. Якщо остання теорія Томаса Вейлера і Чиу Ман Хо правильна, Великий Адронний Колайдер може бути першою машиною, здатною породити елементарні частки, що зможуть мандрувати назад в часі. Проект являє собою арт колайдер, в якому  часо-простір відображається як панорамна відеопроекція, що складається із 24-60 відеофрагментів, яка обертається з прискоренням, активуючи механізм аудіовізуальних стрибків, де певні фрагменти поступово заміщаються архівним відео.

«Колайдер» - панорамна презентація всесвітніх найдраматичніших політичних подій: Сараєво, Даллас, Москва і Київ. Залучаючи Українські події у цю спільну мову, проект свідомо формує глобальне розуміння української сучасної локальної історії, як всесвітньо-історичних переломів. У проекті фрагментована репрезентація часо-простору робить свідоме посилання до квантової теорії.

За експериментальних умов, колайдери досліджують квантові частки під час зіткнень одна з одною, аби виробляти дивну речовину, антиречовину. За планетарних умов ми досліджуємо людські частки під час зіткнень, які виробляють випадкову речовину, сильну речовину, дискурсивну речовину, політичну речовину, етичну речовину, речовину великої ваги та не завжди послідовну.  Проте, це - не метафори, - не аналогії; це - фізичні пояснення. У «Тисячі плато» Делез та Гватарі наполягають, що їх праця не є метафоричною - що вона варіативно практична, інструктивна, імперативна. Ніцше у своїй «Веселій науці» проголосив відоме: "Хай живе фізика!" - постійно, нагадуючи нам, що фізичний світ - це все, що ми маємо, що нам потрібно погодитися з випадковістю і гарантувати, що наші етичні засади грунтуються тільки на цьому фізичному світі. У січні 2007 науковці-ядерники перемістили руку небезпеки Годинника Судного Дня від першопочатково встановлених 1947 року семи хвилин до опівночі (символічний час, що відокремлює людство від дня глобальної катастрофи), лише до п'яти, відображаючи подвійні загрози ядерного руйнування і відмову діяти задля запобігання кліматичним змінам.

Проект "Колайдер", працюючи з подіями, які сформували наш сьогоднішній світ, піднімає питання: чи люди є елементарними частками в системі прискорювачів глобальних сил, або ж енергія взаємодії здатна породити нові значення, нові форми мислення і нові шляхи існування в світі, наполягаючи на тому, що 'інший світ можливий'?