Програма академiчних обмiнiв iменi Фулбрайта в Українi

28 жовтня 2013

Ярослав Грицак - лауреат премії імені Єжи Ґедройця

Ярослав Грицак - лауреат премії імені Єжи Ґедройця

Український історик Ярослав Грицак став лауреатом престижної польської премії імені Єжи Ґедройця за книжку «Пророк у своїй вітчизні: Іван Франко і його спільнота (1856-1886)».

Комітет премії відзначив у книзі Грицака те, що подана у ній біографія Івана Франка не лише виходить за рамки українського контексту, і автор описує його постать на тлі історії цілої частини Європи, а й подається поруч із процесом формування українського народу.

«Ця книга показує відносно малознану у Польщі постать, політика, історика, громадсько-політичного діяча. Показує ту постать на тлі історичних подій, пограниччі великої політики, погранничя культурами. Показує теж емансипацію і культури, і народу України», - пояснила секретар комітету премії Івона Хофман.

Церемонія нагородження відбулася в Університеті Марії Кюрі-Склодовської в Любліні. Премія імені Єжи Ґєдройця вручається щороку за дослідження над спадщиною паризької «Культури» або за творче продовження ідеї Єжи Ґєдройця.

Польською переклад книги «Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856 - 1886)» з'явився у Варшаві у видавництві журналу «Політична критика». Завдяки ініціативі польської перекладачки Анни Вилєгалої і за активної участі Анни Коженьовської-Бігун, а також за підтримки журналу, книга змогла бути сприйнята і польським суспільством, для якого І. Франко теж є знаковою постаттю в його історії.

Приємно зазначити, що українське видання було здійснено за підтримки Програми імені Фулбрайта в Україні та  у 2007 отримало Нагороду журналу «Кореспондент» - «Краща книжка року» й Премію фундації Антоновичів за визначний внесок у дослідження української історії.

Ярослав Грицак - стипендіат Fulbright  Scholar Program 1996-1997 в University of Michigan, Ann Arbor, MI. Український науковець, історик і публіцист. Доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету; директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету імені Івана Франка; співредактор наукового річника «Україна модерна»; член редакційної колегії часописів Ab Imperio, Критика, Slavic Review; член наглядової ради журналу Harvard Ukrainian Studies; почесний  професор Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Монографія «Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856 - 1886)» є  біографією за характером і мікроісторією за жанром. Ярослав Грицак розглядає особистість Івана Франка, який своїм внеском в історію заслужив увагу не лише від шанувальників красного письменства, бо визначально вплинув на формування ідентичности багатьох своїх сучасників. Дослідник відкидає, як він каже, «одну з найбільших спокус в історіописанні» - телеологію, намагання оголосити той варіант розвитку історичних подій, що вже зреалізувався, єдино можливим і наперед визначеним. Погляд на Івана Франка як на національного поета і навіть національного провідника, що ставив собі за мету перетворити руське селянське суспільство на українську модерну націю, безперечно слушний, але в обмеженні цієї багатогранної особистості лише до такої функції стільки ж правди, скільки було її в радянському франкознавстві, що силкувалося подати «Каменяра» винятково як «революціонера-демократа».

Автор аналізує все розмаїття можливих ідентичностей Івана Франка, який замолоду «потрафив бути і соціалістом, і феміністом, й атеїстом, і проповідником вільної любові». Він розглядає особистість поета на тлі малих спільнот, із якими той узаємодіяв (присвячуючи кожній із них спеціяльний розділ: «Франко та його селяни», «Франко та його Борислав», «...та його жінки», «...його євреї», «...його читачі»), а літературні тексти ставить у контекст тієї доби, у якій вони виникали. Тобто намагається співвіднести особисті мотиви творення модерних ідентичностей і суспільні можливості, що існували для цього на батьківщині письменника - в австрійській Галичині, яка упродовж Франкового життя (1856-1916) була об'єктом докладання самоствердних зусиль українського, польського, єврейського та російського націоналізмів.

На момент народження Франка у Галичині можна було нарахувати найбільше кількасот, якщо не кількадесят людей, які думали про себе як про українців; на час його смерті число їх зросло настільки, що в Галичині заговорили про її «українське завоювання».

 

FAQ

Контакти

Офіс Програми імені Фулбрайта в Україні

вул. Еспланадна, 20, кімн. 904

Київ, 01001, Україна

Тел.: +380 (44) 287 07 77

Факс: +380 (44) 230 20 60

office.ukraine@iie.org